Hudba uhlia

ilustračný obrázok

Mesto Handlová, ležiace v strede Slovenska, je svojou históriou spojené s ťažbou hnedého uhlia. Ťažká banícka práca mala zastúpenie takmer v každej handlovskej rodine. Pri svojich povinnostiach nezabúdali obyvatelia mesta ani na šírenie a udržovanie svojich kultúrnych tradícii, ktoré si do Handlovej priniesli, keď opúšťali  svoje domovy, aby si v meste pod horami našli obživu pre svoje rodiny. A tak sa do pôvodnej kultúry, ktorú prezentovali starousadlíci, prevažne rodiny Karpatských Nemcov, miešali kultúrne zvyky rôznych národov a národností strednej Európy. Divadelné spolky, hudobné skupiny prispievali ku kultúrnej obžive  obyvateľov Handlovej. Medzi spolky s najväčšou tradíciu isto patrí Handlovská dychovka, ktorá v roku 2008 oslávila 100 rokov od svojho založenia. Ďalším, dodnes  pulzujúcim súborom je Grunwald, ktorý vo svojich piesňach udržuje tradície karpatských Nemcov.

Aj keď Handlová leží v strede Slovenska, ktoré je známe svojimi  folklórnymi tradíciami, dlhodobo sa v Handlovej folkórny súbor neudržal a zachovanie týchto tradícii v regióne prevzali folklórne súbory Handlovskej doliny.

Tradície k baníctvu vyjadrili folklórna skupina Hájiček, spolu so spevokolom Grunwald a Handlovským dychovým súborom na spoločnom nosiči Tam v Handlovej pod Kebaňou, ktoré sa v roku 2016 dočkalo svojho pokračovania.

Svoje nezastupiteľné miesto medzi hudobnými žánrami patrí v Handlovej country hudbe. Dobrým podhubím pre šírenie country je tramping, ktorý sa usadil  v Handlovej po druhej svetovej vojne K pôvodným piesňam prevzatých z amerických tradicionálov pribúdali postupne vlastne texty a piesne, ktoré handlovskí muzikanti prezentovali na svojich podujatiach. Najznámejším a najväčším festivalom country a trampskej piesne bol v rokoch 1990 – 1995 Country Trh, ktorý vo svojej dobe patril k významným festivalom strednej Európy a na ktorý prichádzal hostia aj z rodiska country hudby. Aj po skončení Country trhu si handlovskí muzikanti dodnes organizujú svoje prehliadky a hudobné stretnutia. Napr Folkparáda, Deň pre rodinu, Country besiedka a pod.

V súčasnosti sa v Handlovej country hudbe venujú skupiny Úsvit, B2 Aqustic, Martin s Band, Folkor Band…., ktoré na rôznych podujatiach prezentujú nielen pôvodnú americkú country hudbu, ale aj svoje piesne s vlastným textom a vlastným hudobným motívom. A práve zachovanie tejto domácej tvorby, je zámerom projektu Music Of COAL.

Svoje 112-ročné obdobie priemyselnej ťažby uhlia na handlovskom ložisku zavŕšila najstaršia uhoľná baňa na Slovensku v septembri 2021. Kam sa v Handlovej pozrieme, všetko nám ju bude pripomínať. Nielen v historických technických budovách, ale a j v rozhovoroch  a verím, že aj v piesňach na pripravovanej LP Music of Coal. A vy môžete byť pri tom.

 

Back to Top